NKU Bütünleme Yönetmeliği

Namık Kemal Üniversitesi Öğrencilerine duyurulur ;

Bu Haber ilk defa VarsakLi.com da yayınlanmıştır. Bir Teşekkürü Çok Görmeyelim.

Namık Kemal Üniversitesi Lisans Yönetmeliği Nisan 2010 Resmi gazetesinde yayınlanan düzeltme ile Bütünleme Sınavları Getirilmiştir.

Aklınıza Takılan Bir Kaç Soruyu Şimdi Cevaplıyoruz.

Bütünleme Sınavı Nedir?
Bütünleme Sınavı Başarısız Olunan Bir Dersten. Final yerine geçecek bir sınav hakkının tanınmasıdır.

Dönem içinde yapılan Ara sınavın %30 u alınır, aynı dersin Final sınav sonucunun %70 i alınır. Eğer o dersten başarısız olunmuş ise yapılacak  bütünleme sınavı Final yerine geçerek sizin dönem sonu notunuz olur.

Yaz Okulu yönetmeliği halen yürürlükte olduğundan yaz okulu uygulaması kaldırılmamış durumda. Bütünleme ile Yaz okulu birlikte üniversitemizde yürürlükte olacak gibi görünüyor. Ancak bu konuda şu anlık bir şeyler demek doğru olmaz.

Öğrencileri Güz dönem sonunda yapılmayan Bütünleme sınavlarından dolayı mağdur bırakmamak için çalışmalar devam ediyor. Eğer çalışmalar olumlu sonuç verirse Güz yarıyılından kalan derslerinizi bu dönem sonunda bütünleme sınavında verebileceksiniz.

Diğer Detayları Yazıya ekliyeceğim. Aklınıza takılan soruları sorunuz. Cevaplarını Bulup Sizleri aydınlatabilelim…

5.829 views

NKU Bütünleme Yönetmeliği” hakkında 24 yorum

 1. Selma

  sınıfı geçebilmek için dönem sonu ortalama kaç olması gerekiyordu bilgi verirmisin bu ortalamalarla ilgili mesela bütün dersleri geçtin ama ortalama 1.60 geçiyormsn snfı

  Cevapla
  1. Recep Dikmen

   kurtarma sınavlarından kastınız bütünleme mi? yeni yönetmelik ile birçok değişiklik geldi. Finalden kalırsanız bütünleme herhangi bir mazeretten ötürü yönetimden onaylanırsa bütünlemenin mazeret sınavına girebilirsiniz. Birde Tek ders sınavı var o kadar…

   Cevapla
 2. özver

  slm arkadaşlar ben nküde okuyorum bütünleme ilgili sorum olacak bütünleme sınavında dönem içindeki geçme notu neyse ona göre mi geçiyoruz yoksa 45 i geçen geçer mi birde vize final ortalaması 60 üzeri olunca direk geçiyor muyuz yardımcı olursanız sevinirim.
  60ı geçersen direk geçersin 45 in altında direk kalırsın 45 ile 60 arasında ise çan sistemine göre ortalamaya göre geçip geçmen belirlenir.

  Cevapla
  1. Berfin ÖGE

   Ortalaman 60 üzeri olsa bile finalden veya bitlerden az 50 alman gerekir. Ortalaman 60 üzeriyse bile finalden veya bütten 50 altı not alırsan başarısız sayılırsın

   Cevapla
 3. berkay

  sene sonunda 1.dönem derslerinin bütleride olcakmı simdi yoksa bütün ilk çıktığı yıl olduğu için mi yapıldı geçen sene ??????????????????

  geçen sene ilk sene olduğu için yapıldı..

  Cevapla
 4. realloc

  mrb minimum geçme notu 45 olarak karar verilmiş doğru mudur acaba. eğer böyleyse çan eğrisine zaten gerek kalmamış olur heralde.
  evet doğrudur. Çan 45 ile 60 arasında değişebilir. en az geçme notu 60. eğer çan 45 altı ise 45 ile geçilir.

  Cevapla
 5. UĞUR

  slm arkadaşlar.ben yüzüncü yıl üniversitesinde okuyorum.burada büt var ve kaldıgım bi çok ders war.herhangi bi üniversitede yaz okuluna kaydımı yaptırabilir miyim?orada bu dersleri verip azaltmak istiyorum,yazın boş boş gezmek yerine:)yardımcı olursanız çok sewinirim….teşekkürler………..
  Okulunuzun öğrenci işleri ile görüşerek yaz okulu açan bir üniversitenin yaz okuluna gidebilirsiniz.
  Tabi üniversiteler arası denklik ders kredileri yeterlilik gibi birkaç küçük şeylerin halledilmesi gerekir umarım dersleri verip mezun olursunuz 😉

  Cevapla
 6. mehtap

  kredin yetmeyipte alamadığın dersleri de bütte verebiliyor muyuz.yoksa dersi alıpta kalmak mı gerekiyor.
  Dersi alıpta kalmanız gerekmektedir.

  Cevapla
 7. KUTAY TİGİN

  Ayrıca Büt ile yaz okulu yapabilirsiniz.Yaz okulu başvurularınızı yapıp bekleteceksınız but sınavı sonucunda yaz okulu yapıp yapmayacağınıza karar verırsınız.

  Cevapla
 8. KUTAY TİGİN

  Arkadaşlar vize Yüzde 30 Final yerine bütünleme devamsızlıktan kalamdığınız ve dönem içerisinde dersi aldığınız sürece Büt sınavlarına girebilirsiniz.Dikkat etmeniz gereken Büte girdiğiniz dersin dönem içerisinde GEÇME NOTU dur.O puanı yakalamanız gerekecektir.Kalın sağlıcakla…

  Cevapla
 9. eylem

  yarıyıl sınavına girip final sınavına girmediğimizde bütünlemeye girebiliyormuyuz.
  evet bütünleme sınavına girebilirsiniz.

  Cevapla
 10. coolcaptan

  arkadaşlar usak üniversitesindeyim ,

  Bu sene Bütünleme sınavlarını getirdiler ve yaz okulunu tamamen kaldırdılar.

  şimdi sorun Şu;Benim bu sene uzatmalı senem ve şuanki derslerden 2 tanesi kalabilecek duruma ve 2 dersten okulum yine uzayacak.bütünlemede kurtarma ihtimalide zayıf gibi.Ben yazokulu açılmasını istiyorum.benim gibi çok mağdur olacak gibi.2-3 drsten 1 senesi gidecek arkadaşlar.Şimdi ALPEREN in yazdığı yazıyı okuyunca şaşırdım.Çünkü öğrenci işler başkanı böyle bir durumun imkansız olduğunu söyledi.Yök ün izin vermediğini söyledi.Okulda Açılmasada Farklı bir üniverside kaldığımız dersleri yaz okulunda nasıl alabilirliz LÜTFEN ARKDAŞLAR YARDIM ??? ???

  Cevapla
 11. kadir

  okulun sağladığı mail kutusuna gönderilmiş bi mailde bütünleme tarihleri gönderilmiş.

  Bütünleme Sınav Tarihleri:

  2009-2010 Öğretim yılı Güz Yarıyılı Bütünleme Sınavları : 21-30 Haziran 2010

  2009-2010 Öğretim yılı Bahar Yarıyılı Bütünleme Sınavları: 05-14 Temmuz 2010

  Cevapla
 12. Mustafa

  Bu büt sınavları ya o dönemin sonundan bir iki hafta sonra yada diğer dönem başlangıcına bir iki hafta kala yapılıyor bizim okulumuzda büt sınavları ne zaman yapılıcak acaba?
  büt sınavları okul kapandıktan 2 hafta sonra yapılacak. Ara dönemdede final haftasından 2 hafta sonra.

  Cevapla
 13. Mehmet

  Peki bu normal okuldaki gibi büt dede çan eğirisi olucakmı yoksa belirli bir notumu var ??
  Çan sistemi ile entegre çalışacak gibi duruyor şu an için kesin bir bilgi yok.

  Cevapla
 14. Mustafa

  yaz okulunda 10 krediye kadar ders alımı vardı büt uygulamasında da böyle bir sınırlama varmı yoksa başarısız olunan tüm derslerin büt sınavına girebilmek mümkün mü?
  Yaz okulunda 12 krediye kadardı, bütünlemede ise böyle bir sınırlama yok. Kaldığın bütün derslerden tekrar sınav hakkını alabiliyorsun.

  Cevapla
 15. tuğçe

  zaten yaz okulundan sadece 1. sınıfın yazında yararlanma durumu var. 2. ve 3.sınıfın yazında stajla çakşmakta ve bi anlamı kalmamakta .
  Ziraat için böyle bir durum söz konusu 🙂 ve kurtuldukk 😀

  Cevapla
 16. alperen

  hem bütünleme hem yaz okulunun olması normal mi?normal ise örneği var mı başka üniversitelerde?

  Erciyes Üniversitesinde böyle bir uygulama var. Yaz okulu ile bütünleme sınavları mantık olarak ayrıdır. bu yüzden ikisi bir arada olabilir.
  Yaz okulu Amacı; Başarısız olunan bir dersten o dersi yazın alarak tekrar sınavlarına girerek geçme
  Bütünleme Amacı; Başarısız olunan bir dersten o dersin final yerine geçecek bir sınava girmek.

  Eğer Bütünleme den de kalırsa bir kişi yaz okuluna kayıt yaptırır o ders açılırsa yaz okulu olur. Böyle bir uygulama olabilir.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir