Çocuk istismarına HAYIR

Evet yanlış duymadınız Çocuk istismarına hayır. Çocuk kimlere denir?

18 yaşını aşmamış kişiler devletin resmiyetinde çocuktur. Bizlerde çocuktuk hatırlayın hiçmi hata yapmadık hiçmi bilmeden algılamadan yada öğrenmeden sırf çeşitli kahramanlıklarla olaylara atlamadık. Bunun gibi birçok örnek verilebilir. Ancak  bazı insanların çıkarları için cocukları kullanması ise hiç hoş bir durum değil. Hele hele bu çıkarlar cocukların ruhsal sağlığını ve gelecekteki yaşantısını etkileyecek olması hiçte hoş bir durum değil.

Çocuk istismarına biraz değindim. Yeterli tepkiyi verebildim mi HAYIR. peki yeterli bilgiye yada duyarlılığa sahipmiyim HAYIR.
Peki siz düşünüyormusunuz. Bir çocuğun daha okuması için neler yapabilirim diye? Oturduğunuz yerden ben ne yapıcam tek başıma derseniz 1-0 yeniksiniz. Ama tabikide yapabileceğim bişeyler olmalı derseniz 5-0 öndesiniz 🙂 

Yapabileceğiniz şeyler derken Facebookta son zamanlarda moda olan ve profillerin çoğunda gördüğüm çizgi film karakterleri. Önceleri bi hoş geldi ancak. daha sonra kendime sordum ki Kim nereye kadar duyurabilir sesini?
Peki profil resmimizi değiştirdikte ne oldu Duyarlı bir vatandaş mı olduk? Çevremize bakış açımız mı değişti? hayır.
Sadece sevdiğimiz bir karakteri profilimize koymuş olduk. eh iyi bari için rahatlamıştır çocuk tacircilerine karşı tepki verdin bu mudur? Bence hayır yapabileceğiniz çok şey var.

Bakın çevrenize çevrenizde, çevrenizdeki çocukların okula giden miniklerin seslerine kulak verin. Onlar için neler yapabilirsiniz.
Arkadaşlarınızla sohbet ediyorsunuz. 
Kızlar
— aa bugün giydiğin çok güzel sana çok yakışmış.
— saçların çok güzel
— aa şu erkek sana baktı
Erkekler
— kanka akşam nasılda koydu Türkiye ama 
— Kanka kızlar geliyomu akşama içiyormuyuz.
— Kanka hadi iki tur atak kızları keseriz 🙂
gibi muhabbetler etmekte.
Gündelik muhabbetler tabi olucak ama bir gün de demiyoruz. hadi şuraya gidelim bi toplantı düzenleyelim. şu konuda biraz sohbet edelim fikir alışverişi yapalım diye…. Eee arkadaşlar fikir benden çıktı. Biraz sizi bilinçlendirdiysem ben yinede görevimi yapmış saymam. daha çok şey yapmayı istiyorum. Sabırla yazımı okuduğunuz için Teşekkür Ederim…. VarsakLi;)

72 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir